
Zásady spracúvania osobných údajov
ZVÝŠ SI KVALIFIKÁCIU
CIELENÉ VZDELÁVANIE PRE ZÁUJEMCOV O ZAMESTNANIE
a) zdarma formou REPASU
Ak ste mimo Košíc vyplnené tlačiva pre ÚP Vám zašleme poštou.
b) na splátky bez navýšenia viac info 0908 975 040
VYBERTE SI Z NAŠEJ PONUKY
....viac na Plán vzdelávania
Podľa ustanovenia § 7 ods. 1 zákona č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zamestnávateľ povinný pravidelne, zrozumiteľne a preukázateľne oboznamovať každého zamestnanca
a) s právnymi predpismi a ostatnými predpismi na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, so zásadami bezpečnej práce, zásadami ochrany zdravia pri práci, zásadami bezpečného správania na pracovisku a s bezpečnými pracovnými postupmi a overovať ich znalosť,
b) s existujúcim a predvídateľným nebezpečenstvom a ohrozením, s dopadmi, ktoré môžu spôsobiť na zdraví, a s ochranou pred nimi,
c) so zákazom vstupovať do priestoru, zdržiavať sa v priestore a vykonávať činnosti, ktoré by mohli bezprostredne ohroziť život alebo zdravie zamestnanca.
Zákonnú povinnosť zabezpečovať oboznamovanie zamestnancov podľa vyššie citovaného ods. 1 môže zamestnávateľ plniť dvoma spôsobmi:
a) zamestnávateľ oboznamuje zamestnancov osobne alebo prostredníctvom vlastných zamestnancov,
b) alebo prostredníctvom fyzickej osoby alebo právnickej osoby oprávnenej na výchovu a vzdelávanie v oblasti ochrany práce podľa § 27 ods. 3 zákona č. 124/2006 Z. z.
V prípade, že zamestnávateľ nemôže ( napr. z dôvodu finančnej náročnosti) realizovať oboznamovanie zamestnancov dodávateľským spôsobom, zákon umožňuje, aby ho zabezpečil aj prostredníctvom vlastných zamestnancov. Ide o oboznamovanie, ktoré zamestnávateľ vykonáva svojimi vedúcimi zamestnancami alebo inými odbornými zamestnancami, napr. vedúcimi jednotlivých úsekov, ktoré riadia a za činnosť ktorých zodpovedajú, bezpečnostným technikom, ale aj štatutárnym zástupcom zamestnávateľa.
Zároveň podľa ustanovenia § 7 ods. 5 zákona č. 124/2006 Z. z. je zamestnávateľ povinný realizovať oboznamovanie zamestnancov tak, aby obsah a spôsob oboznámenia ako aj pravidelnosť opakovaného oboznámenia boli prispôsobené charakteru práce vykonávanej zamestnancom, jeho pracovisku a iným okolnostiam, ktoré sa týkajú výkonu práce, najmä pracovným prostriedkom, pracovným postupom, novým alebo zmeneným nebezpečenstvám a ohrozeniam. Zamestnávateľ je povinný upraviť vnútorným predpisom spôsob oboznamovania, vymedziť požiadavky na odbornú spôsobilosť vlastných zamestnancov na oboznamovanie a pravidelnosť opakovaného oboznamovania tak, aby sa vykonávalo najmenej raz za dva roky, ak právne predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci neustanovujú kratší čas.
Pri výbere školiteľov z radov vlastných zamestnancov tak musí zamestnávateľ prihliadať na dôležitú skutočnosť, ktorou je kvalita oboznamovania, nakoľko je pre zamestnávateľa účelné, aby školitelia mali v tejto oblasti znalosti odborných zamestnancov. Oboznamujúci zamestnanec všeobecne musí:
- poznať a byť schopný v požadovanom rozsahu aplikovať príslušné právne predpisy a ostatné predpisy na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci ( § 7 ods. 1 písm. a) zákona č. 124/2006 Z. z., ktoré musia oboznamovaní zamestnanci ovládať na účely vykonávania svojej práce,
- poznať a byť schopný v požadovanom rozsahu aplikovať príslušné zásady bezpečnej práce, ochrany zdravia pri práci a bezpečného správania sa na pracovisku ako aj bezpečné pracovné postupy,
- poznať a byť schopný oboznamovať zamestnancov s existujúcim a predvídateľným nebezpečenstvom a ohrozením, s dopadmi, ktoré môžu spôsobiť na zdraví, a s ochranou pred nimi ( § 7 ods. 1 písm. b) zákona č. 124/2006 Z. z.),
- poznať a byť schopný oboznamovať zamestnancov so zákazmi vstupovať do priestorov, zdržiavať sa v priestoroch a vykonávať činnosti, ktoré by mohli bezprostredne ohroziť ich život alebo zdravie ( § 7 ods. 1 písm. b) zákona č. 124/2006 Z. z.).
Z hľadiska spôsobu plnenia povinnosti oboznamovania zamestnancov je dôležité, aby zamestnávateľ zabezpečoval oboznamovanie preukázateľne. Za účelom preukázania splnenia zákonnej povinnosti oboznamovať zamestnancov zamestnávateľ spravidla vyhotovuje z oboznamovania zamestnancov písomný doklad, z ktorého je zrejmé, kto vykonal oboznamovanie (meno, priezvisko, podpis), aký bol obsah oboznámenia, spôsob a výsledok overenia vedomostí oboznámených zamestnancov.
Zamestnávateľ môže tento písomný doklad použiť v budúcnosti napr. v súvislosti s možným vyvinením sa zo zodpovednosti za škodu pri pracovnom úraze a chorobe z povolania alebo inej závažnej udalosti, resp. pri výkone inšpekcie práce v prevádzkach zamestnávateľa.
zdroj: www.nip.sk